portal informacyjny

Recyrkulacja wody procesowej, kiedy się to sprawdzi?

Każdego roku w prężnie funkcjonujących i rozwijających się zakładach, marnowane jest mnóstwo litrów wody, która po wykorzystaniu w danych procesach staje się ściekiem. Taka woda technologiczna jest zazwyczaj powtórnie niewykorzystywana. Jednak dzięki wziąć rozwijającej się współczesnej technologii powoli się to zmienia. Na rynku pojawia się coraz więcej firm zewnętrznych, które proponują właścicielom takich zakładów instalacje hydrauliczne, dla których recyrkulacja wody technologicznej nie jest już wyzwaniem. Dzięki metodom membranowym, które są coraz bardziej doceniane i wykorzystywane w coraz to nowszych rozwiązaniach technologicznych, oczyszczone ścieki mogą znów być wykorzystywane w procesach produkcyjnych.

W jakich zakładach produkcyjnych warto jest zatem zainwestować w tego typu rozwiązania? Wszelkie techniki membranowe, mikrofiltracje, ultrafiltracje, nanofiltracje oraz odwrócona osmoza, sprawdzą się doskonale w zakładach zajmujących się chociażby ubojem zwierząt, gdzie woda wykorzystywana jest na wielu etapach produkcji, w tym podczas mycia zwierząt, czyszczenia maszyn, klatek, hal. Recyrkulacja wody procesowej, powstałej przy tego typu czynnościach, opiera się w dużej mierze na filtracji i uzdatnianiu, gdzie oddziela się niepożądane substancje od wody, która w ostateczności powtórnie może zostać użyta w procesach produkcyjnych.

Recyrkulacja wody jest również sporą oszczędnością dla różnorodnych gałęzi przemysłu spożywczego, gdzie dużą popularnością cieszą się wszelkie metody membranowe. Są one bardzo przydatne chociażby przy oczyszczaniu ścieków, powstałych w wyniku mycia warzyw. Pozwalają one na oddzielenie wszelkich powstałych zawiesin i substancji od wody, która następnie jest poddawana filtracji i uzdatnianiu, a wszystko po to, by znów wrócić na linie produkcyjne. Taka recyrkulacja wody procesowej w żadnym stopniu nie wpływa na jakość produktów, niweluje zaś dodatkowe i jak widać zbyteczne koszty produkcji.

Recyrkulacja wody technologicznej sprawdza się również w zakładach zajmujących się produkcją papieru, które wytwarzają dużo ścieków przemysłowych. Dzięki metodom membranowym możliwe jest oddzielenie wszelkich niepożądanych zawiesin. Dalsza filtracja i uzdatnianie, przy jednoczesnym zachowaniu wymagających parametrów, sprawia, że tak oczyszczona woda może powtórnie zostać użyta w procesach produkcji papieru.

Jak widać recyrkulacja wody procesowej przynosi duży zysk dla firm, które decydują się na założenie w swoich zakładach instalacji hydraulicznych, przy jednoczesnym zastosowaniu odpowiednich metod filtracji. Wymienione branże nie są oczywiście jedynymi, które mogą w ten sposób ukrócić listę swoich wydatków. Tak naprawdę każdy, kto jest zainteresowany recyrkulacją wody, przy współpracy ze specjalistami, może wprowadzić to rozwiązanie do swojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.